Hz Ali türbesinde bir ilk

29 Mart 2011 Yazan  
Kategori Haberler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak ziyaretinin ikinci durağı Necef’te Hz. Ali’nin türbesini ziyaret etti.

Erdoğan şiilerin önemli bir merkezi olan türyebi ziyaret eden ilk sünni lider oldu.

Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyet Necef’te Hz Ali’nin türbesini ziyaret ederek, burada dua etti. Erdoğan, türbeden çıktıktan sonra şehir merkezinden yürüyerek Şii dini lider Büyük Ayetullah Ali Sistani ile görüşmeye gitti. Bu arada çevrede yoğun güvenlik önlemi alındığı görülürken, medya da Erdoğan’ın ziyaretine büyük ilgi gösterdi.

Başbakan Erdoğan’ın Iraklılardan büyük ilgi gördüğü Irak ziyareti devam ederken bugün Tikrit’teki il meclis binasına saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti.

İl meclisindeki rehine eylemi tarihi ziyarete gölge düşürdü.

Irak’ın Tikrit şehrinde silahlı kişiler tarafından il meclisi binasına baskın düzenlendi. Baskını askeri üniformalı silahlı kişilerin yaptığı belirtilirken, binadan ateş açmayı sürdüren saldırganlar, binadaki hükümet yekililerini ve çalışanları rehin aldı. Saldırganların en az 10 kişiyi rehin aldığı bildirildi. Saldırganların meclis binasına saldırmadan önce daha önceden bina yakınlarına yerleştirdikleri aracı patlattıkları, patlamanın ardından ise binaya baskın düzenledikleri öğrenildi. Bu arada meclis binasına yapılan saldırı ve rehin alma olayı nedeniyle Tikrit’te sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, Tikrit Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada saldırı sırasında 12 kişinin öldüğü 60 kişinin yaralandığı duyuruldu.

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!